Hydroseeding Üstün Özellikleri

Hydroseeding Üstün Özellikleri


Hydroseeding – Sulu Tohumlama Üstün Özellikler

Doğal

Doğaya zarar verecek bir kimyasal madde içermez. Kokusuzdur kullanılan bulamaç yüzeylere ve bitkilere yapışmaz ve iz bırakmaz.

Ekonomik

Toprak taşıma, çim tohumu serpme, kapak toprak serpme ve silindir çekme gibi işlemler kullanılmaz. Tüm bu işlemler için kullanılan malzeme maliyetleri ortadan kalkar. Maliyet avantajının yanı sıra klasik sisteme göre %40 su tasarrufu da sağlar.

Sağlıklı

Ahır gübresi kullanılmadığı için sıcak havalarda mantari hastalıklara ve çim içinden çıkabilecek yabani otlara izin vermemektedir. Kullanılan malzemeler steril olduğundan hastalık ve zararlı bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır.

Efektif

Aynı alanda geleneksel yöntemle 100 işçinin yaptığını Hydroseeding teknolojisi ile 2 – 3 kişi rahatlıkla yapabilir.

Hızlı

Uygulama için gerekli olan her şey makine içine dâhil edilir ve hazırlanan karışımla toprak yüzeyi kaplanır. Ekim makineyle yapıldığından çok hızlı şekilde tamamlanır. En küçük bir makinemizin günlük kapasitesi yaklaşık 4.000 m2/gündür.

Kaliteli

Kullanılan ürünlerin su tutma kapasitesi, klasik yöntemde kullanılan ürünlere nazaran çok daha fazla olduğundan ekim yapılan alan çabuk ve kaliteli şekilde çimlenir. Karışımın içine başka tohumlarda katılarak, çimlenmenin yanında kır çiçekleri ekimi de yapılabilir.

Yüksek Performans

Tohumun alana homojen olarak dağılmasını sağlayan sistem, çimin büyümesi için en önemli etken olan nemli ortamı da su tutma kapasitesi sayesinde maksimuma çıkarır. Bu etkenlerden dolayı da çimlenme yüzdesi artar.

Tohumun Homojen Dağılımı

Tohumların alana homojen olarak yayılması, çim alanın da homojen olarak görünmesini sağlar. Karışımdaki yapıştırıcı sayesinde uygulama sonrası 2-3 saat içerisinde donar ve tohumların sulama suyu veya karıncalarla taşınması, yağmurlarla akması veya rüzgârla uçması gibi durumlar söz konusu olamaz.

Eğimli  Yamaç  ve Şevlerde Erozyon Kontrolü

Silindir çekme gibi işlemler gerektirmediğinden eğimli alanlarda da rahatça uygulanabilen ve çok iyi neticeler veren bir yöntemdir. Erozyonu engelleme özelliği sebebiyle eğimli alanlarda tercih edilmesi gereken sistemdir.

Garanti

Ekim yapılan alanda gerekli sulama ve bakım yapılması koşulu ile çimin çıkmasına ve yaşamı garantilidir.