Hydromulching

Hydromulching Nedir?


Hydromulching
ve hydromat  erozyon kontrol uygulamasının erozyon malçları (HECM)  ile uygulanmasıdır.

Hydroseedingden farklı

olarak uygulama 6 – 24 ay ve üzeri dayanım gücüne sahip malçlar ile yapılır. Hydromat ve hydromulching uygulaması hidrolik malçlara göre çok daha kalın bir uygulamaya sahiptir.

Ayrıca hydromulching çif hydroseeding uygulanmasının da / iki kere üst üste uygulanmasının değişik bir adıdır. Hydromat ve hydromulching erozyon kontrol uygulamasının isim benzerliğidir ve  genel olarak hydroseeding adı altında belirtilir.

Hydromulching ve hydromat  tohumgübrehızlı başlangıç ürünleri, erozyon kontrol malç/ mulch,  gibi çeşitli malzemelerin su ile birlikte hydromulcher – hydroseeder – sulu tohumlama makinesi  püskürtme çim makinası gibi isimlerndirilen tankın içerisinde karıştırılması ile oluşan malzemenin hortum ya da makinenin üzerindeki kule ile toprak yüzeyine püskürtülmesi yolu ile yapılmaktadır.

Hydromulching ve hydromaterozyon kontrolüdüzenli depolama alanlarıgolf  spor sahaları  toz kontrolü ve çeşitli saha çalışmalarında kullanılan hızlı, uygun maliyetli, yüksek kaliteli çözümler  oluşturmak amacı ile geliştirilmiş bir  yöntemdir.

Hydromulching ve hydromat karışımı hydroseeding makinası  ile sisteminin içeriğindeki karışımın her türlü tohum ya da toprak / kum yüzeyi için koruyucu örtü karışımının zemin ile  tutunmasını sağlar.

Hydromulching ve hydromat uygulamasında erozyon kontrol malçlarının su tutma kapasitesi çok yüksek olduğu için sulama gereksimini en aza indirir. Ayrıca Hydromulching ve hydromat uygulamasının başlıca amacı sulamanın yapılmamasını ön görür.

Hydromulching ve hydromat 1:1 ve üzeri eğimli yüzeylerde geçici erozyonu önleyerek kalıcı vejetasyonu hızlandırarak erozyonu önler.