Neden Hydroseeding?

Neden Hydroseeding?

 

Hydroseeding – Sulu Tohumlama – Püskürtme Çim – Püskürtme Çim ekimi olarak adlandırılan hydroseeding sistemi mevcut toprağa uygulanabildiğinden toprak taşıma ve toprak serme işçilikleri en az düzeydedir. Elle tohum ekme yönteminde kullanılan; kapak toprağı serme – eleme, bu toprağı taşıma gibi işçilik maliyetleri tamamen ortadan kaldırmıştır. Elle ekime göre daha az malzeme kullanıldığı ve uzun süreli çalışmaları ortadan kaldırdığı için daha ekonomiktir.

Bitkisel toprak olmayan ya da toprak tutmayan, elle ekim yapılamayan zor eğimli alanlarda rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Tohumların alana homojen olarak yayılması çim alanın homojen olarak görünmesini sağlar. Karışımdaki yapıştırıcı ve malç sayesinde uygulama sonrası 2-3 saat içerisinde yüzeye tutunur ve tohumların sulama suyu, karıncalarla taşınması, yağmurlarla akması veya rüzgarla uçması gibi durumlar en az seviyeye iner. Böylece yeşil alanınız içerisinde boşluk, sararma gibi olumsuzluklar göremezsiniz.

Organik gübre ve destekleyici maddelerin kullanılması sayesinde altı hafta bitki başka besinine ihtiyaç duymamakta ve mevcut toprak çok kısa sürede bitkisel özelliğini kazanmaktadır. Ahır gübresi kullanılmadığı için sıcak havalarda mantari hastalıklara ve çim içinden çıkabilecek yabani otlara izin vermemektedir. Kullanılan malzemeler steril olduğundan hastalık ve zararlı bulaştırma ihtimali bulunmamaktadır.

Elle tohum ekimine göre uygulama süresi oldukça kısadır ve zaman, emek ve para tasarrufu sağlanır. Ayrıca elle ekim yöntemine göre ekilen tohumun çimlenme yüzdesi yaklaşık 2 kat daha fazladır ve daha az  (-%50) tohum kullanılır.

Hydroseeding yöntemiyle ekilen tohum çok daha güçlü kök yapısına sahip olarak kuvvetli ve kaliteli bitkilerin oluşmasını sağlar.

Hydroseeding yeteneği ile kendi ağırlığının 10 katı kadar su tutması kesinlikle nem mastik ile hızlı, sağlıklı çimlenme, yüksek bitki kalitesi ve tohumların hayatta kalabileceği maksimum ortamın bu yöntemle oluştuğu kanıtlanmışır.

Sulu püskürtme yöntemine dayandığı için tohuma ilk nemli ortamı daha uygulama yapılırken verilmiş olur.

Solusyondaki malç, kapak toprak görevi görürken aynı zamanda bütün karışımın ve tohumun çimlenebilmesi için gerekli her türlü ortamının da koruyucusu olur.

Solüsyondaki tescilli tüm karışımlar organik olduğu için doğaya ve çevresine hiçbir zarar vermez ve sağlıklıdır.

Püskürtme çim fiyatı – Sulu Totumlama Fiyatı ya da Hydroseeding fiyatı belirlemede ön fizibilite çalışmaları yapılmalı ve istenilenler doğrultusunda fiyat belirlenmelidir.