Hydroseeding Uygulama Avantajları

Hydroseeding Uygulama Avantajları

Hydroseeding – Sulu Tohumlama Avantajları

Tüm ekim yöntemlerinin amacı güçlü, kaliteli, kapsama alanı sık – sağlıklı ve güçlü çimlenme oluşturmaktır. Hydroseeding yeteneğinin üstün ve benzersiz özellikleri aşağıda anlatılmıştır.

Etkin Maaliyet

Hydroseeding diğer tüm ekim yöntemlerinden çok daha ekonomiktir. Kullanım amacı ne olursa olsun alternatifsiz ve rekabet edilemez bir teknolojidir.

Kalite

Hydroseeding kendi yeteneğiyle tohumun gösterdiği tüm karakter özelliklerini barındırarak çimlenme gerçekleştirmektedir. Yüksek kök kalitesine sahip bitkileri oluşturan bu yöntem, güçlü köklere sahip, güçlü bitkiler oluşturarak kalite anlayışını yükseltmektedir.

Kapsama

Hydroseeding, eşit dağılım sağladığı yüzeylerde sık bitki çıkışlarıyla üstün toprak kapsama özelliğini kanıtlamıştır.

Erozyon Kontrol

Erozyon kontrol çalışmalarında alternatifsiz bir tercihtir. Erozyon kontroMalçın tüm yüzeylere toprak düzenleyici polimerlerle tohuma çimlenme yatağı hazırlaması için yapışması ve geliştirilmiş üstün uzun ömürlü malçların kullanılmasıyla tam kontrol sağlaması etkinliğini ortaya koymaktadır. Tohuma çimlenebileceği her türlü ortamı, toprak yüzeyi isteği gözetmeksizin sunan bu teknoloji , tam erozyon kontrol çalışmalarında başarıyla kullanılmaktadır

Çok Yönlü Kullanım

Zaman içersinde kendini yenileyen bu teknoloji peyzaj yeşillendirme, arazi ıslahı, maden rehabilitasyon, yanmış ormanlık alanların rehabilitasyonu, tozla mücadele, çöp örtüsü, golf – futbol sahaları, mera ekimi-ıslahı, erozyonla mücadele, nehir ıslahı, yağmur suyu kontrol, çamur kontrol, taşkın kontrol vb. alanlarda kendine büyük sektörler oluşturmuştur.

Sağlık

Hydoseeding uygulamaları tohum için en ideal mikro ortamların hazırlayıcısıdır. Doğal olarak tohumlarda steril bir şekilde çimlenip, sağlıklı bitkiler. Güçlü kök sistemine sahip bu bitkiler tüm çevresel baskılara daha dayanıklı bitkilerdir.

Emek

Yüzlerce insan gücünün 1 günde çalışarak yapabildiği işleri bir makine bir günde bitirebilir. Günde 50.000 metre kare alandan bir ayda 1,500,000 metre kare gibi inanılmaz bir alan tohumlanabilir / rehabilite edilir.

Güvenlik

Hydroseeding uygulamaları tamamen biyolojik malzemelerden oluşan çevresine hiçbir zararlı etkisi yada kokusu bulunmayan çalışmalardır. İnsana, hayvana bitkilere hiçbir zararı yoktur. Doğada %100 çözünerek geride tortu kalıntı bırakmaz. Toksin değildir.

Hız

Hydroseeding uygulamaları jet çimlenme olarak da tanımlanabilir. Üçgül gibi türler 72 saat dolmadan çimlendiği gibi öncül çimler olan lolium’lar 4 gün dolmadan çimlenmeye başlamaktadır. Buda çalışmalara hem hız hem de yamaç istikrarı sağlamaktadır.

Su

Hydroseeding yeteneği, kendi ağırlığının 13-20 katına kadar su tutma yeteneğine sahiptir. Üstün geliştirilmiş malçlar, su tutucu polimerlerle kullanıldığında bu kapasite çok daha artmaktadır. Toprak yüzeyinden buharlaşmayla oluşan su kaybını engellediği için geleneksel ekim yöntemlerine oranla büyük ölçüde su tasarrufu sağlamaktadır. Suyu miktar olarak az kullandığı gibi sulama peryotlarınıda düşürmektedir.